EEU-FM1V102 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEU-FM1V102
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 1000 µF - 35 V - 20% - 12.5 X 25mm - Radial - 5 mm - 3190 mA - 7000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic FM series capacitor are type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitor. The capacitance of this capacitor is 1000µF and operate on voltage of 35V. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form.
Search Keywords: EEUFM1V102
Part No:
EEU-FM1V102
EAR99
1000
Capacitance Value:
1000 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Size:
12.5 x 25 mm
Voltage:
35 VDC