ERA-6AEB102V by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ERA-6AEB102V
Panasonic
Res Thin Film 0805 1K Ohm 0.1% 0.125W(1/8W) ±25ppm/°C Pad SMD Automotive T/R ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
"Upgrade your automotive electronics with the Panasonic ERA-6AEB102V resistor. This thin film resistor is designed in an 0805 package with a resistance of 1K Ohm and a tolerance of 0.1%. With a power rating of 0.125W and a low temperature coefficient of ±25ppm/°C, this resistor ensures accurate and reliable performance in a variety of automotive applications. Sold in tape and reel packaging for easy assembly, the ERA-6AEB102V is a high-quality SMD component that meets the demanding requirements of automotive electronics."
Search Keywords: ERA6AEB102V
Supplier:
Panasonic
Part No:
ERA-6AEB102V
COO:
JP
ECCN:
EAR99
5000
Package Type:
Reel
Resistance Value:
1 KOhm
Power Rating:
0.125 (1/8) W
Tolerance:
0.1 %
Case Size:
0805
Temperature Coefficient:
±25 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 155 °C