ERJ-14NF4993U by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ERJ-14NF4993U
Panasonic
Res Thick Film 1210 499K Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/°C Pad SMD Automotive T/R ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PANASONIC part ERJ-14NF4993U is a precision thick film resistor in a 1210 package size, with a resistance value of 499K ohms and a tolerance of 1%. This resistor has a power rating of 0.5W (1/2W) and a temperature coefficient of ±100ppm/°C. Designed for automotive applications, it is surface mountable with pads for easy installation and is supplied on tape and reel for automated assembly.
Search Keywords: ERJ14NF4993U
Supplier:
Panasonic
Part No:
ERJ-14NF4993U
COO:
JP
ECCN:
EAR99
5000
Package Type:
Reel
Resistance Value:
499 KOhm
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Tolerance:
1 %
Case Size:
1210
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 155 °C