ERJ-1GNF1002C by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ERJ-1GNF1002C
Panasonic
Res Thick Film 0201 10K Ohm 1% 0.05W(1/20W) ±200ppm/°C Pad SMD Automotive T/R ...
DESCRIPTION
The PANASONIC part ERJ-1GNF1002C is a precision resistor with a high level of accuracy, designed to function in automotive applications. It features a thick film construction and is built to be surface-mountable on circuit boards. This resistor has a resistance value of 10K Ohm with a tolerance of 1%. It can handle a power rating of 0.05W (1/20W) and has a temperature coefficient of ±200ppm/°C. It comes packaged on tape and reel for easy assembly and installation.
Search Keywords: ERJ1GNF1002C
Part No:
ERJ-1GNF1002C
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
1 %
Temperature Coefficient:
±200 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 125 °C