ERJ-3GEYJ102V by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ERJ-3GEYJ102V
Panasonic
Res Thick Film 0603 1K Ohm 5% 0.1W(1/10W) ±200ppm/°C Pad SMD Automotive T/R ...
DESCRIPTION
The Panasonic part ERJ-3GEYJ102V is a surface mount resistor featuring a thick film technology in a compact 0603 package size. It has a resistance value of 1K Ohm with a tolerance of 5% and power rating of 0.1W. This automotive grade resistor has a temperature coefficient of ±200ppm/°C, making it suitable for a wide range of automotive applications. The part is supplied on tape and reel packaging for automated assembly processes.
Search Keywords: ERJ3GEYJ102V
Part No:
ERJ-3GEYJ102V
Resistance Value:
1 KOhm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±200 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 155 °C