ERJ-6GEYJ102V by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ERJ-6GEYJ102V
Panasonic
Res Thick Film 0805 1K Ohm 5% 0.125W(1/8W) ±200ppm/°C Pad SMD Automotive T/R ...
DESCRIPTION
The Panasonic ERJ-6GEYJ102V part is a surface-mount resistor with thick film technology. It is designed in an 0805 package size and has a resistance value of 1 Kiloohms with a tolerance of 5%. The power rating for this resistor is 0.125W (1/8W), and it exhibits a temperature coefficient of ±200ppm/°C. The resistor is optimized for automotive applications and is supplied in tape and reel packaging for easy handling during automated assembly processes.
Search Keywords: ERJ6GEYJ102V
Part No:
ERJ-6GEYJ102V
COO:
CN
Resistance Value:
1 KOhm
Power Rating:
0.125 (1/8) W
Tolerance:
5 %
Case Size:
0805
Temperature Coefficient:
±200 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 155 °C