ERJ-8ENF10R0V by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ERJ-8ENF10R0V
Panasonic
Res Thick Film 1206 10 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/°C Pad SMD Automotive T/R ...
DESCRIPTION
The PANASONIC part ERJ-8ENF10R0V is a surface mount resistor with a resistance of 10 Ohms and a tolerance of 1%. It is designed for automotive applications and has a power rating of 0.25W (1/4W). The resistor is made using thick film technology and has a 1206 package size. It features a temperature coefficient of ±100ppm/°C and is supplied on tape and reel for easy placement during assembly.
Search Keywords: ERJ8ENF10R0V
Part No:
ERJ-8ENF10R0V
Resistance Value:
10 Ohm
Tolerance:
1 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 155 °C