ERJ-L06KF50MV by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ERJ-L06KF50MV
Panasonic
Res Thick Film 0805 0.05 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/°C Pad SMD Automotive T/R ...
DESCRIPTION
This Panasonic part ERJ-L06KF50MV is a surface mount thick film resistor with a resistance of 0.05 ohms and a tolerance of 1%. It has a power rating of 0.25W (1/4W) and a temperature coefficient of ±100ppm/°C, making it suitable for automotive applications. This resistor comes in an 0805 package size and is supplied on tape and reel for easy handling during assembly.
Search Keywords: ERJL06KF50MV
Part No:
ERJ-L06KF50MV
EAR99
5000
Resistance Value:
50 mOhm
Power Rating:
0.25 (1/4) W
Tolerance:
1 %
Case Size:
0805
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 125 °C