FTD77-10-D by panduit
Image is representational - see mfr. specs
FTD77-10-D
Panduit
The FTD77-10-D is a twin-wire DIN end sleeve insulated ferrule designed to terminate 18 AWG (1.0 mm²) wires. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The FTD77-10-D is a Type FTD twin-wire insulated ferrule designed for the containment and termination of two 18 AWG wires. It features a red polypropylene insulation housing that conforms to DIN color requirements and has a funnel entry for faster insertion. This ferrule has a total length of 17.0 mm with a pin length of 10.0 mm and accommodates a maximum wire insulation diameter of 2.7 mm. The seamless barrel design contains loose wire strands to ensure superior terminations, easing wire insertion into terminal blocks and making it ideal for limited-space panel applications.