PNF18-10F-C by panduit
Image is representational - see mfr. specs
PNF18-10F-C
Panduit
Fork Terminal 18-22AWG 21.77mm 8.94mm Tin ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
Fork Terminal, nylon insulated, funnel entry, 22- 18 AWG, #10 stud size, standard package.
Product Highlights:
  • Ring tongue design assures a secure connection in high vibration applications
  • Internal barrel serrations assure good wire contact and maximum tensile strength
  • UL Flammability UL 94V-2/HB, maximum insulation temperature 221°F (105°C)
  • UL and CSA rated up to 600 V per UL 486
  • ‡UL and CSA approved tooling/product combinations.Note: Wire sizes #26 – #22 AWG, are not UL Listed or CSA Certified.
Search Keywords: PNF1810FC
Supplier:
Panduit
Part No:
PNF18-10F-C
Alias/AKA:
PNF18-10F-C
COO:
MX
ECCN:
EAR99
100
Color:
Red
Life Cycle:
Discontinued & Replaced
  This product is discontinued, but still in stock
  Different packaging options available.  See Alternatives
IN STOCK: 3
Can Ship immediately
Buy all 3 in-stock or the regular minimum order quantity of 100