PV14-10R-C by panduit
Image is representational - see mfr. specs
PV14-10R-C
Panduit
Ring Terminal, 16 – 14 AWG, #10 stud size, vinyl insulated, funnel entry, standard package. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Ring tongue design assures a secure connection in high vibration applications
  • Internal barrel serrations assure good wire contact and maximum tensile strength
  • UL Flammability UL 94V-2/HB, maximum insulation temperature 221°F (105°C)
  • UL and CSA rated up to 600 V per UL 486
  • ‡UL and CSA approved tooling/product combinations.Note: Wire sizes #26 – #22 AWG, are not UL Listed or CSA Certified.