PV14-8LF-C by panduit
Image is representational - see mfr. specs
PV14-8LF-C
Panduit
Locking Fork Terminal, vinyl insulated, funnel entry, 18- 14 AWG, #8 stud size, standard package. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Ring tongue design assures a secure connection in high vibration applications
  • Internal barrel serrations assure good wire contact and maximum tensile strength
  • UL Flammability UL 94V-2/HB, maximum insulation temperature 221°F (105°C)
  • UL and CSA rated up to 600 V per UL 486
  • ‡UL and CSA approved tooling/product combinations.Note: Wire sizes #26 – #22 AWG, are not UL Listed or CSA Certified.
Search Keywords: PV148LFC
Supplier:
Panduit
Part No:
PV14-8LF-C
Alias/AKA:
PV14-8LF-C
COO:
MX
ECCN:
EAR99
100
Color:
Blue
IN STOCK: 25
Can Ship immediately
Buy all 25 in-stock or the regular minimum order quantity of 500