CBM-E4-24DC/0.5-10A-NO-R by phoenix contact
Image is representational - see mfr. specs
CBM-E4-24DC/0.5-10A-NO-R
Phoenix Contact
Multi-channel - electronic device circuit breaker with active current limitation for protecting four loads at 24 V DC in the event of overload and short circuit. With nominal current assistant and electronic locking of the set nominal currents. For installation on DIN rails. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Multi-channel, electronic device circuit breaker with active current limitation for protecting four loads at 24 V DC in the event of overload and short circuit. With nominal current assistant and electronic locking of the set nominal currents. For installation on DIN rails. Series CBM Series Depth 121 mm Height 130 mm Mounting Type DIN rail: 35 mm Type DIN rail module, one-piece Width 41 mm Approvals UL Recognized, UL Listed, cUL Listed, cULus Listed, UL Listed, cUL Listed, UL Recognized, EAC, DNV GL, cULus Listed Stripping Length 10 mm IP Rating IP20