CBM-E8-24DC/0.5-10A-NO-R by phoenix contact
Image is representational - see mfr. specs
CBM-E8-24DC/0.5-10A-NO-R
Phoenix Contact
Multi-channel - electronic device circuit breaker with active current limitation for protecting eight loads at 24 V DC in the event of overload and short circuit. With nominal current assistant and electronic locking of the set nominal currents. For installation on DIN rails. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Multi-channel, electronic device circuit breaker with active current limitation for protecting eight loads at 24 V DC in the event of overload and short circuit. With nominal current assistant and electronic locking of the set nominal currents. For installation on DIN rails. Series CBM Series Contact Type without electrical isolation Depth 121 mm Dielectric Strength max. 30 V DC (Load circuit) Efficiency > 99 % Fuse Type electronic Height 130 mm Mounting Type DIN rail: 35 mm Power Dissipation 17.2 W (Nominal operation) Protection Class III Type DIN rail module, one-piece Width 41 mm Approvals UL Recognized, UL Listed, cUL Listed, cULus Listed, UL Listed, cUL Listed, UL Recognized, EAC, DNV GL, cULus Listed Stripping Length 10 mm IP Rating IP20