OPT-24DC/-24DC/-5 by phoenix contact
Image is representational - see mfr. specs
OPT-24DC/-24DC/-5
Phoenix Contact
Solid State Relay - SPST-NO (1 Form A) - 1 NO - 24VDC Input - 5A, 3 to 33V Load - PC Pin Termination - Module Package - Through Hole. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 2982100 from Phoenix Contact is module package solid state relay with SPST-NO (1 Form A) contact form, 1 NO and PC pin termination. This relay has 24VDC input and 5A, 3 to 33V load rating. Dimensions of this solid state relay are: 15.7 mm H x 12.7 mm W x 29 mm L.