P-FU-5X20-LED-24 by phoenix contact
Image is representational - see mfr. specs
P-FU-5X20-LED-24
Phoenix Contact
Fuse plug - nominal current: 6.3 A - nom. voltage: 500 V - width: 6.2 mm - fuse type: G / 5 x 20 - mounting type: Plug-in mounting - color: black
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Use this fuse plug 3036819 from Phoenix Contact to incorporate a fuse in your circuit so that it operates according to requirement. This device has a current rating of 6.3. The voltage rating is 24V. This product is 6.2 mm deep.