PLC-BSC-24DC/21 by phoenix contact
Image is representational - see mfr. specs
PLC-BSC-24DC/21
Phoenix Contact
6.2 mm PLC basic terminal block with screw connection - without relays or solid-state relay - for mounting on DIN rail NS 35/7,5 - 1 PDT - input voltage 24 V DC
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 2966016 is a 5-pin Relay Socket, 6.2mm PLC basic terminal block with screw connection, without relays or solid-state relay, for mounting on DIN rail NS 35/7.5, 1 PDT and 24VDC input voltage.