PLC-V8/FLK14/OUT by phoenix contact
Image is representational - see mfr. specs
PLC-V8/FLK14/OUT
Phoenix Contact
V8 adapter for 8 x PLC-INTERFACE (6.2 mm) - controller: PLC system cabling of output cards - connection 1: Screw connection 1x - connection 2: IDC/FLK pin strip 1x 14-position - connection 3: Plug connection (Can be snapped onto 8x PLC-INTERFACE terminals) - number of channels: 8 - control logic: positive switching ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
2295554 is a 14-position V8 adapter for 8, 6.2mm PLC interfaces with nominal voltage of 24 VDC and maximum current of 1A per signal path). Connection at supply is through M3 screw and fits 12 to 24 AWG. Connection at controller level is through 14 position, IDC/FLK pin strip with 2.54mm pitch. Connection at field level is through plug connection which can be snapped onto 8x PLC-INTERFACE terminals. The product has dimensions of 50mm x 39mm x 56mm (wxhxd).