REL-MR-230AC/21-21 by phoenix contact
Image is representational - see mfr. specs
REL-MR-230AC/21-21
Phoenix Contact
Plug-in miniature power relay - with power contact - 2 PDTs - input voltage 230 V AC
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: RELMR230AC2121
Supplier:
Phoenix Contact
Part No:
REL-MR-230AC/21-21
Alias/AKA:
REL-MR-230AC/21-21, 2961451
COO:
AT
ECCN:
EAR99
10
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
230 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
8 A
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Coil Resistance:
32.5 KOhm