REL-MR-24DC/21-21 by phoenix contact
Image is representational - see mfr. specs
REL-MR-24DC/21-21
Phoenix Contact
Plug-in miniature power relay - with power contact - 2 PDTs - input voltage 24 V DC ...
DESCRIPTION
Plug-in miniature power relay, with power contact, 2 PDTs, input voltage 24 V DC, Ambient temperature (operation) -40 °C - 85 °C, Nominal input voltage UN 24 VDC, Typical input current at UN: 17 mA, Typical response time: 7 ms Typical release time: 3 ms, Coil resistance 1440 Ω ±10 % (at 20 °C), Power dissipation for nominal condition: 0.41 W