AK1550/10-3.5-GREEN by phoenix mecano - ptr hartmann
Image is representational - see mfr. specs
AK1550/10-3.5-GREEN
Phoenix Mecano - PTR HARTMANN
Conn Terminal Block F 10 POS 3.5mm Screw RA Cable Mount 8A
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: AK15501035GREEN
Supplier:
Phoenix Mecano - PTR HARTMANN
Part No:
AK1550/10-3.5-GREEN
Alias/AKA:
51550100001D
COO:
TN
ECCN:
EAR99
50
Type:
Terminal Block
Mounting:
Cable Mount
Gender:
F
Termination Method:
Screw
Pitch:
3.5 mm
Number of Circuits:
10
Maximum Voltage Rating:
300 V
Maximum Current Rating:
8 A
Wire Size:
16-28 AWG
Operating Temperature:
-30 to 105 °C