PE-1210CCMC601STS by pulse electronics
Image is representational - see mfr. specs
PE-1210CCMC601STS
Pulse Electronics
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PE-1210CCMC601STS is a wire-wound common mode chip choke designed for effective noise suppression without attenuating the signal. It features a common mode impedance of 600 Ω at 100 MHz, a low maximum DC resistance of 0.12 Ω, and a high rated current of 1000 mA. This component has a rated voltage of 50 Vdc and operates over a temperature range of -40°C to +85°C. As a magnetically shielded part, it is ideal for applications such as USB 2.0/3.0, IEEE 1394 FireWire, LVDS lines, and DC voltage supply lines for Power over Ethernet (PoE/PoE+).