742W-15/04 by qualtek electronics
Image is representational - see mfr. specs
742W-15/04
Qualtek Electronics
Power entry connector - AC receptacle - 2 Port - Female Sockets - IEC 320 2 2/F - Panel Mount - Snap In - Rectangular - Black – 10 A – 250 V – 06 Positions - Quick connect - 32.50mm x 48.30mm ...
RoHS Compliant
CARTON Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Qualtek Electronics 742W-15/04 is a rectangular, black power entry connector/AC receptacle with two ports and three positions for each - (female Sockets IEC 320-2-2/F ) -. It has a current rating of 10 A, a voltage rating of 250 V and a Snap In mounting type.
Search Keywords: 742W1504
Supplier:
Qualtek Electronics
Part No:
742W-15/04
COO:
TW
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
CARTON
Type:
Power
Body Orientation:
Straight
Mounting:
Panel Mount
Gender:
RCP
Number of Contacts:
6
Termination Method:
Solder
Maximum Voltage Rating:
250 VAC
Maximum Current Rating:
15 A