35YXJ220M8X11.5 by rubycon america
35YXJ220M8X11.5
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 220uF - 20% - 35VDC - 8mm dia x 11.5mm - -40 to 105°C ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 35YXJ220M8X11.5 is part of the YXJ series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 220uF 35VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Radial leads. It has a tolerance of ±20% and a 7000 hour lifetime. Size is 8mm dia x 11.5mm and temperature of operation is from -40 to 105°C