35YXF220MEFC10X12.5 by rubycon america
Image is representational - see mfr. specs
35YXF220MEFC10X12.5
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 220uF - 20% - 35VDC - 10mm dia x 12.5mm - -40 to 105°C ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
The 35YXF220MEFC10X12.5 is part of the YXF series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 220uF 35VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Radial leads. It has a tolerance of ±20% and a 7000 hour lifetime. Size is 10mm dia x 12.5mm and temperature of operation is from -40 to 105°C
Search Keywords: 35YXF220MEFC10X125
Supplier:
Rubycon America
Part No:
35YXF220MEFC10X12.5
COO:
ID
ECCN:
EAR99
1000
Capacitance Value:
220 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
10 x 12.5 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
35 VDC