50YXJ47M6.3X11 by rubycon america
50YXJ47M6.3X11
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 47uF - 20% - 50VDC - 6.3mm dia x 11mm - -40 to 105°C ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 50YXJ47M6.3X11 is part of the YXJ series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 47uF 50VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Radial leads. It has a tolerance of ±20% and a 7000 hour lifetime. Size is 6.3mm dia x 11mm and temperature of operation is from -40 to 105°C