CMX60D10 by sensata / crydom
Image is representational - see mfr. specs
CMX60D10
Sensata / Crydom
Solid State Relay - 3-10 VDC Control - 10 A Max Load - 0-60 VDC Operating - MOSFET Output - PCB Mounting.
RoHS Compliant
EACH Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The CMX60D10 solid state relay has low on-state impedance. Dimensions of this relay are: 1.70" (43.1mm) x 1" (25.4mm) x 0.300" (7.6mm).
Search Keywords: CMX60D10
Supplier:
Sensata / Crydom
Part No:
CMX60D10
COO:
MX
ECCN:
EAR99
20
Package Type:
EACH
Output Type:
DC
Maximum Output Voltage:
60 V
Maximum Output Current:
10(RMS) A
Output Device:
MOSFET
Input Type:
DC
Input Voltage:
10 V