DP4RSB60E60 by sensata / crydom
Image is representational - see mfr. specs
DP4RSB60E60
Sensata / Crydom
Solid State Relay - 4 Channel DC Reversing - Soft Start/Ramp Up, 0.5 sec - 18-32 VDC Control Voltage Range - 60 A Maximum Load Current - 1-48 VDC Operating Voltage Range - Stop Mode matches Start Mode - Panel Mount.
RoHS Compliant
EACH Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The DP4RSB60E60 is solid state relay with LED input status indicator: green (forward), yellow (reverse). Dimensions of this relay are: 4.09" (104mm) x 2.89" (73.5mm) x 0.79" (20mm).
Search Keywords: DP4RSB60E60
Supplier:
Sensata / Crydom
Part No:
DP4RSB60E60
COO:
MX
ECCN:
EAR99
25
Package Type:
EACH
Output Type:
DC
Maximum Output Voltage:
48 V
Maximum Output Current:
60 A
Output Device:
N/A
Input Type:
DC
Input Voltage:
32 V
Mounting:
Screw
Circuit Arrangement:
N/A
Dimension:
104 x 73.5 x 35.1 mm