833H-1C-S-24VDC by song chuan
Image is representational - see mfr. specs
833H-1C-S-24VDC
Song Chuan
Power Relay - 24VDC - 15A - SPDT - (19x15.5x15.5)mm - THT. ...
RoHS Compliant
Tube Packaging
Accessories
DESCRIPTION
SONG CHUAN part 833H-1C-S-24VDC is a highly reliable power relay designed for 24VDC applications. With a compact size of (19x15.5x15.5)mm, it can effortlessly fit into tight spaces. This SPDT (Single Pole Double Throw) relay has a current rating of 15A, making it suitable for various electrical projects. It features through-hole technology (THT) for secure PCB mounting. Engineered with utmost precision and durability, this SONG CHUAN power relay ensures exceptional performance and longevity.
Search Keywords: 833H1CS24VDC
Supplier:
Song Chuan
Part No:
833H-1C-S-24VDC
COO:
VN
ECCN:
EAR99
1000
Package Type:
Tube
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
SPDT
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-30 to 70 °C
Coil Resistance:
1.6 KOhm