219BBXP33-120VAC
Struthers-DunnElectromechanical Relay 120VAC 540Ohm 10A DPST-NO/DPDT (64.1x36.8x83.7)mm Plug-In General Purpose Relay ...
DESCRIPTION
This STRUTHERS-DUNN part 219BBXP33-120VAC is an electromechanical relay designed for 120VAC applications. It has a coil resistance of 540 ohms and can handle a current of up to 10A. This relay features DPST-NO/DPDT configuration and is a plug-in general purpose relay. With dimensions of 64.1 x 36.8 x 83.7mm, this relay is compact and easy to install, making it ideal for a variety of industrial and commercial applications.