219BBXPLM-120VAC
Struthers-DunnElectromechanical Relay 120VAC 540Ohm 10A DPST-NO/DPDT (64.1x36.8x83.7)mm Plug-In General Purpose Relay
RoHS Compliant
DESCRIPTION
Electromechanical Relay 120VAC 540Ohm 10A DPST-NO/DPDT (64.1x36.8x83.7)mm Plug-In General Purpose Relay
Search Keywords: 219BBXPLM120VAC
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Struthers-Dunn
Part No:
219BBXPLM-120VAC
Alias/AKA:
219BBXPLM-120A
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
TW
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPST-NO,DPDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Connector
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
Yes
Led Indicator:
Operating Temperature:
-20 to 60 °C
Coil Resistance:
540 Ohm