219XBXP-48D by struthers-dunn
Image is representational - see mfr. specs
219XBXP-48D
Struthers-Dunn
Electromechanical Relay 48VDC 10A DPDT (64.1x36.8x83.7)mm Plug-In General Purpose Relay
RoHS Non-Compliant
DESCRIPTION
Search Keywords: 219XBXP48D
Supplier:
Struthers-Dunn
Part No:
219XBXP-48D
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
48 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Connector
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
Operating Temperature:
-20 to 70 °C