SMW35R6JT
TE Connectivity / CGS BrandChip Resistor - 5.6 Ohms - ±5% Tolerance - 3W - ±200ppm/°C Temperature Coefficient - 4122 (10555 Metric), J-Lead Package - Surface Mount. ...
DESCRIPTION
The SMW35R6JT from TE Connectivity / CGS Brand is surface mount chip resistor with 4122 (10555 Metric), J-lead package. This resistor has 5.6 Ohms resistance, ±5% tolerance, 3W power and ±200ppm/°C temperature coefficient. Dimensions of this resistor are: 0.413" L x 0.217" W x 0.209" H (10.50mm x 5.50mm x 5.30mm). Operating temperature range is from -55°C to 200°C.