HFW1201G01M by te connectivity / cii brand
Image is representational - see mfr. specs
HFW1201G01M
TE Connectivity / CII Brand
General Purpose Relay - DPDT (2 Form C) - 75mA 12VDC Coil - 2A Contact - 28VDC Switching - Non Latching Coil - PC Pin Termination. ...
RoHS Non-Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • HFW Half-Size Relay Series
  • Input Voltage = 12 VDC
  • Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
  • Contact Current Rating = 2 Amps.
  • Non Polarized, Monostable Coil Magnetic System
Search Keywords: HFW1201G01M
Supplier:
TE Connectivity / CII Brand
Part No:
HFW1201G01M
Alias/AKA:
2-1617030-7, M39016/6-116M
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
IN
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Pack
Type:
Half Size High Performance Relay
Relay Construction:
Non-Latching
Contact Arrangement:
DPDT
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Maximum Current Rating:
2 A
Coil Current:
75 mA
Coil Resistance:
160 Ohm
Mounting:
Through Hole
Operating Temperature:
-65 to 125 °C