DRB16-48SBE-L018 by te connectivity / deutsch automotive
Image is representational - see mfr. specs
DRB16-48SBE-L018
TE Connectivity / Deutsch Automotive
PLG, 48P, BLK, E, CAP, B ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: DRB1648SBEL018
Supplier:
Part No:
DRB16-48SBE-L018
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Pack
Primary Product Color:
Black
Sealable:
Yes
Connector & Housing Type:
Housing for female terminals
Degree of Protection:
IP68 , IP6K9K
Mating Pin Diameter:
.04 in, .063 in, .094 in, 1.02 mm, 1.59 mm, 2.39 mm
Number of Positions:
48
Serviceable:
Number of Rows:
6
Circuit Application:
Power & Signal
Product Width:
2.606 in, 66.19 mm
Connector System:
Wire-to-Wire
Row-to-Row Spacing:
.025 in, .298 in, .306 in, .323 in, .331 in, .64 mm, 7.57 mm, 7.77 mm, 8.2 mm, 8.41 mm
Cable Exit Angle:
180°
Agency/Standard:
SAE J2030
Blank Cavity Position:
0
Product Length:
1.406 in, 35.71 mm
Packaging Quantity:
36
Operating Temperature Range:
-55 – 125 °C, -67 – 257 °F
Operating Temperature (Max):
125 °C, 257 °F
Terminal Position Assurance:
Operating Voltage:
250 VAC, 250 VDC
Connector Position Assurance Capable:
No
Centerline (Pitch):
.15 in, .185 in, .264 in, 3.81 mm, 4.7 mm, 6.71 mm
Nominal Voltage Architecture:
12 V, 24 V, 48 V
Contact Current Rating (Max):
13 A, 25 A, 7.5 A
Packaging Method:
Box
Connector & Contact Terminates To:
Wire & Cable
Primary Locking Feature:
Integrated in Housing
Mating Alignment:
With
Mating Alignment Type:
Keyed
Connector Shape:
Rectangular
Contact Type:
Socket
Contact Size:
Size 12 , Size 16 , Size 20
Housing Material:
PA GF
Strain Relief:
With
Connector Mounting Type:
Panel Mount
Connector Height:
2.606 in, 66.19 mm