DT15-12PC-B016 by te connectivity / deutsch automotive
Image is representational - see mfr. specs
DT15-12PC-B016
TE Connectivity / Deutsch Automotive
HDR, 12P, GRN, ST, ENH KEY, NI/CU, C
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: DT1512PCB016
Supplier:
Part No:
DT15-12PC-B016
COO:
US
ECCN:
EAR99
25
Package Type:
Tray
Degree of Protection:
Not Tested
Operating Temperature Range:
-55 – 125 °C, -67 – 257 °F
Termination Method to Printed Circuit Board:
Through Hole - Solder
PCB Mount Retention:
With
Number of Positions:
12
Panel Mount Feature:
With
Mounting Holes:
Number of Rows:
2
Sealable:
Yes
Packaging Type:
Box
PCB Mount Orientation:
Vertical
UL Flammability Rating:
UL 94V-0
Packaging Quantity:
100
Mating Alignment:
Nominal Voltage Architecture:
12 V, 24 V
Connector System:
Wire-to-Board
PCB Mount Retention Type:
Mounting Screw
Operating Temperature (Max):
125 °C, 257 °F
Connector Length:
1.555 in, 39.5 mm
Operating Voltage:
250 VAC, 250 VDC
Contact Size:
Size 16
PCB Mount Alignment:
Without
PCB Thickness (Recommended):
.031 – .093 in, .78 – 2.36 mm
Contact Current Rating (Max):
13 A
Mating Alignment Type:
Keyed
Shielded:
No
Number of Sections:
1
Connector Mounting Type:
Panel Mount
UL Rating:
Recognized
Header Type:
Fully Shrouded
Connector & Contact Terminates To:
Wire & Cable
PCB Connector Assembly Type:
PCB Mount Header
Contact Mating Area Plating Material:
Nickel
Contact Type:
Pin
Mating Retention:
Profile Height from PCB:
1.388 in, 35.26 mm
Mating Pin Diameter:
.063 in, 1.59 mm
Primary Product Color:
Green
Interface Number:
DT04-12PC-B016
Connector Shape:
Rectangular
Voltage Rating (Max):
250 VAC, 250 VDC
Connector Width:
2.331 in, 59.21 mm
Circuit Application:
Power & Signal
Number of Signal Positions:
12
Mating Retention Type:
Locking Interface
Centerline (Pitch):
.175 in, 1.45 mm