K10P-11A11-120
TE Connectivity / P&B BrandElectromechanical Relay 120VAC 3.9KOhm 15A DPDT (( 28.17mm 21.84mm 41.33mm)) Socket General Purpose Relay
RoHS Non-Compliant
Discontinued
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
Electromechanical Relay 120VAC 3.9KOhm 15A DPDT (( 28.17mm 21.84mm 41.33mm)) Socket General Purpose Relay
Search Keywords: K10P11A11120
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
K10P-11A11-120
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
15 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
3.9 KOhm