K10P-11A11-240 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
K10P-11A11-240
TE Connectivity / P&B Brand
Electromechanical Relay 220/240VAC 10A DPDT (27.2x20.8x41.75)mm Socket Power Relay
RoHS Non-Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: K10P11A11240
Part No:
K10P-11A11-240
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
ECCN:
EAR99
1
AC Coil Voltage:
240 V
Maximum Current Rating:
15 A
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
12 KOhm