KHAU-17A11-120 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
KHAU-17A11-120
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 120VAC 2.5A 4PDT(28.2x21.8x32.5)mm Socket ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The TE Connectivity / P&B Brand part KHAU-17A11-120 is a power relay designed to handle a voltage of 120VAC and current up to 2.5A. With a 4PDT (four pole, double throw) configuration, it provides versatile switching capabilities for various applications. The compact size of 28.2x21.8x32.5mm ensures easy installation in any setup. This power relay comes with a socket for convenient mounting. It is a reliable and efficient solution for controlling electrical circuits with precision.
Product Highlights:
  • KHA Series
  • Contact Arrangement = 4 Form C, 4PDT, 4 C/O
  • Contact Current Rating = 3 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Input Voltage = 120 VAC
Search Keywords: KHAU17A11120
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
KHAU-17A11-120
Alias/AKA:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
25
Package Type:
Tray
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
4PDT
Maximum Current Rating:
5 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
3.9 KOhm