KUP-14D11-24 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
KUP-14D11-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay - Enclosed - 3 form C (3 CO) - 24VDC Coil - 5A Contact Rating - 240VAC Switching - 0.187" (4.7mm) Quick Connect / Plug In - Socketable. ...
DESCRIPTION
The KUP-14D11-24 from TE Connectivity / P&B Brand is socketable mounting power relay (enclosed) with 3 form C (3 CO) contact arrangement, 24VDC coil voltage, 51 mA coil current and 472 Ohms coil resistance. This relay has silver (Ag) contacts, 5A contact current rating, 240VAC maximum switching voltage and 0.187" (4.7mm) quick connect / plug in termination. Operating temperature range is from -45°C to 70°C.
  • Contact Current Rating = 5 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: KUP14D1124
Part No:
KUP-14D11-24
DC Coil Voltage:
24 V
Maximum Current Rating:
5 A
Mounting:
Socket
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
472 Ohm