KUP-14D51-24 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
KUP-14D51-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 24VDC 472Ohm 10A 3PDT(73.7x38.89x55.55)mm Bracket Industrial Relay
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: KUP14D5124
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
KUP-14D51-24
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
3PDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Bracket Mount
Termination Style:
0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
472 Ohm