KUP-17D19-24 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
KUP-17D19-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 24VDC 10A 4PDT(38.9x35.7x50)mm Socket ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
The KUP-17D19-24 from TE Connectivity / P&B Brand is socket mount four pole double throw (4PDT) power relay with 24VDC coil voltage and 320 Ohms coil resistance. This relay has 10A contact curent and 240VAC max switching voltage. Dimensions of this relay are: 38.9 mm x 35.7 mm x 50 mm. Operating temperature range is from -45°C to 50°C.
Product Highlights:
  • KUP Series
  • Contact Arrangement = 4 Form C, 4PDT, 4 C/O
  • Contact Current Rating = 10 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: KUP17D1924
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
KUP-17D19-24
Alias/AKA:
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Pack
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
4PDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
0.11Quick Connect/Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-45 to 50 °C
Coil Resistance:
320 Ohm