PRD-11AY0-24 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
PRD-11AY0-24
TE Connectivity / P&B Brand
General Purpose Relay - DPDT (2 Form C) - 24VAC Coil - 25A Contact - 240VAC Switching - Non Latching Coil - Screw Terminal - Chassis Mount. ...
DESCRIPTION
The PRD-11AY0-24 is general purpose relay with dimensions: 85.73 mm L x 63.8 mm D x 63.5 mm H. Operating temperature range is from -55°C to 45°C.
  • Contact Current Rating = 25 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Input Voltage = 24 VAC
Search Keywords: PRD11AY024
Part No:
PRD-11AY0-24
AC Coil Voltage:
24 V
Operating Temperature:
-55 to 45 °C