PRD-3AG0-120 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
PRD-3AG0-120
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay - Open Style - 1 form X (1 NO-DM) - 120VAC Coil - 30A Contact Rating - 600VAC/125VDC Switching - Screw Termination - Chassis Mount. ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PRD-3AG0-120 from TE Connectivity / P&B Brand is chassis mount power relay (open style) with 1 form X (1 NO-DM) contact arrangement, 120VAC coil voltage, 85 mA coil current and 290 Ohms coil resistance. This relay has silver cadmium oxide (AgCdO) contacts, 30A contact current rating, 600VAC/125VDC maximum switching voltage and screw termination. Operating temperature range is from -55°C to 45°C.
Product Highlights:
  • PRD Series
  • Contact Arrangement = 1 Form X, SPST-NO-DM, 1 N/O Bridge Contact
  • Contact Current Rating = 30 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Input Voltage = 120 VAC
Search Keywords: PRD3AG0120
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
PRD-3AG0-120
Alias/AKA:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
20
Package Type:
Pack
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
SPST-NO-DM
Mounting:
N/A
Termination Style:
Screw Terminal
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-55 to 45 °C