RT424012WG by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
RT424012WG
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay - DPDT (2 Form C) - 12VDC Coil - 8A Contact Rating - 400VAC Switching - Sealed (Flux Protection) - PC Pin Termination - Through Hole. ...
RoHS Compliant
Carton Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
The RT424012WG from TE Connectivity / P&B Brand is through hole mounting, double pole double throw DPDT (2 Form C) power relay with 12VDC coil voltage and PC pin termination. This relay has 8A contact current rating, 400VAC maximum switching and silver nickel (AgNi) contacts. This is sealed (flux protection) power relay with operating temperature range from -40°C to 85°C.