RT424012F
RT424012F
In Stock: 18,873
Minimum Order: 20
VIEW PRODUCT
Older Equivalent
RT424012WG
RT424012WG
In Stock: 1,271
Minimum Order: 54
VIEW PRODUCT
RT424012 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
RT424012
TE Connectivity / P&B Brand
General Purpose Relay - DPDT (2 Form C) - 12VDC Coil - 8A Contact - 400VAC Switching - Non Latching Coil - Flux Proof - PC Pin - Through Hole. ...
RoHS Compliant
Carton Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The RT424012 is general purpose relay with operating temperature range from -40°C to 85°C.
Product Highlights:
  • RT2 Series
  • Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
  • Contact Current Rating = 8 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: RT424012
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
RT424012
Alias/AKA:
COO:
AT
ECCN:
EAR99
20
Package Type:
Carton
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
DPDT
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Coil Resistance:
360 Ohm