RTE24024F
RTE24024F
In Stock: 12,297
Minimum Order: 20
VIEW PRODUCT
RTE24024 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
RTE24024
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 24VDC 8A DPDT(29x12.7x15.7)mm THT ...
DESCRIPTION
The RTE24024 from TE Connectivity / P&B Brand is through hole mounting double pole double throw (DPDT) power relay with 24VDC coil voltage and 1.44 kOhms coil resistance. This relay has 8A contact curent and 400VAC max switching voltage. Dimensions of this relay are: 29 mm x 12.7 mm x 15.7 mm. Operating temperature range is from -40°C to 85°C.
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: RTE24024
Part No:
RTE24024
Alias/AKA:
COO:
AT
DC Coil Voltage:
24 V
Maximum Current Rating:
8 A
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Coil Resistance:
1.44 KOhm