T92P7D52-24 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
T92P7D52-24
TE Connectivity / P&B Brand
High Power PCB Relay - 2 form A (2 NO) - 24VDC Coil - 30A Contact - 600VAC Switching - Dust Protected Plastic Case - Screw Termination -Chassis Mount. ...
RoHS Compliant
Carton Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The T92P7D52-24 from TE Connectivity / P&B Brand is chassis mount high power PCB relay with 2 form A (2 NO) contact arrangement, 24VDC coil voltage and 350 Ohms coil resistance. This dust protected plastic case relay has silver cadmium oxide (AgCdO) contacts, 30A contact current rating, 600VAC maximum switching voltage and screw termination. Operating temperature range is from -55°C to 85°C.
Product Highlights:
  • Relay Type = Power PCB/Panel Mount Relay
  • Relay Style = PCB
  • T92 Series
  • Contact Arrangement = 2 Form A, DPST-NO, 2 N/O
  • Contact Current Rating = 30 A
Search Keywords: T92P7D5224
Part No:
T92P7D52-24
EAR99
25
Package Type:
Carton
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPST-NO
Mounting:
Flange Mount
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-55 to 85 °C