T92S7A22-120 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
T92S7A22-120
TE Connectivity / P&B Brand
High Power PCB Relay - 2 form A (2 NO) - 120VAC Coil - 30A Contact Rating - 600VAC Switching - Sealed Plastic Case - 0.250" Quick Connect. ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The T92S7A22-120 from TE Connectivity / P&B Brand is chassis mount high power PCB relay with 2 form A (2 NO) contact arrangement, 120VAC coil voltage and 950 Ohms coil resistance. This sealed plastic case relay has silver cadmium oxide (AgCdO) contacts, 30A contact current rating, 600VAC maximum switching voltage and 0.250" (6.3mm) quick connect termination. Operating temperature range is from -55°C to 65°C.
Product Highlights:
  • T92 Series
  • Contact Arrangement = 2 Form A, DPST-NO, 2 N/O
  • Contact Current Rating = 30 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Input Voltage = 110 VAC, 120 VAC
Search Keywords: T92S7A22120
Part No:
T92S7A22-120
EAR99
30
Package Type:
Pack
AC Coil Voltage:
110,120 V
Contact Arrangement:
DPST-NO
Mounting:
Flange Mount
Termination Style:
Quick Connect
Operating Temperature:
-55 to 65 °C