T92S7D12-12 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
T92S7D12-12
TE Connectivity / P&B Brand
High Power PCB Relay - 2 form A (2 NO) - 12VDC Coil - 30A Contact Rating - 600VAC Switching - Sealed Plastic Case - PC Pin - Through Hole. ...
DESCRIPTION
The T92S7D12-12 from TE Connectivity / P&B Brand is through hole mounting high power PCB relay with 2 form A (2 NO) contact arrangement, 12VDC coil voltage and 86 Ohms coil resistance. This sealed plastic case relay has silver cadmium oxide (AgCdO) contacts, 30A contact current rating, 600VAC maximum switching voltage and PC pin termination. Operating temperature range is from -55°C to 85°C.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: T92S7D1212
Part No:
T92S7D12-12
DC Coil Voltage:
12 V
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-55 to 85 °C